MENU

Ortadoğu Gazetesi

Utanç kampından şok görüntüler

DÜNYA / 2018-06-19 14:12:01

ABD'de sınırı geçmiş yüzlerce çocuğun ailelerinden ayrılarak kamplarda tutulması, depreme yol açtı. Los Angeles Times, gözaltında tutulanların kaçmasını engellemek için tel örgüden yapılmış kafesler bulunduğunu bildiriyor. Merkezlerden yansıyan fotoğraflarda çocukların tek sıra yürütüldüğü ve yer yataklarında uyuduğu görülüyor.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın sınırı geçen göçmenleri çocuklarından ayırması, ülkeyi ayağa kaldırdı. First Lady Melanie Trump'ın bile 'nefret ettiğini'söylediği ayrım için bir yazı kaleme alan eski First Lady Laura Bush, uygulamayı 'zalim', 'ahlak dışı've 'kalp kırıcı'olarak niteledi.

 

 

Laura Bush'a göre, ortaya çıkan tablo Amerikan terihinin en utanç verici sahneleri arasında ve II. Dünya Savaşı'nda kurulan esir kamplarını hatırlatıyor:

 

 

 

Melanie Trump'ı bile isyan ettiren 'Sınırda sıfır tolerans'adlı uygulamaya son olarak Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden eleştiri geldi. BM, ailelerinden alınan 2 bin çocuğun durumundan derin endişe duyduğunu açıkladı.

 

 

LOS ANGELES TIMES: TEL ÖRGÜ KAFESLER VAR 

Amerikan basını da sınırdan haberleri manşetten veriyor. Los Angeles Times, Texas-Meksika sınırında Orta Amerika'dan gelen kaçak göçmenlerin tutulduğu bir merkezde yaşananların ayrıntılarını ana sayfasına taşıdı.

 

 

Gazetenin haberi, ellerini yüzüne kapayarak ağlayan Jessica'nın hikayesiyle başlıyor.

 

 

Merkezi ziyaret eden Los Angeles Times muhabiri, gözaltında tutulanların kaçmasını engellemek için tel örgüden yapılmış kafesler bulunduğunu bildiriyor.

 

 

Sınır Devriye Polisi ise, gazetecilerin Güney Teksas'taki bir sığınağı gezmesine izin verdi. Geniş ve karanlık tesisin, yalnız başına sınırı geçen çocuklar, yetişkinler ve çocuklu aileler için farklı bölümlere ayrıldığı görüldü.

 

 

Her kanattaki kafesler portatif tuvaletlerin kullanılabileceği ortak alanlara açılıyor.

 

 

Tesiste kalanların 200 kadarı yanında ebeveyni bulunmayan çocuklar. 500 kadarıysa aile bölmesinde kalan çocuk ve anne-babalar.

 

 

TRUMP, VAZGEÇMİYOR

Trump yönetimi ise ülkeyi sarsan uygulamayı savunuyor. ABD Başkanı Twitter'dan "Avrupa'da göçmenlerle ilgili yaşananların burada da yaşanmasını istemeyiz" mesajını paylaştı.

 

 

İç Güvenlik Bakanlığı'ndan Kirstjen Nielsen, "Bu yönetim aileleri ayırma politikası yaratmadı. Değişen şu ki, kanunu çiğneyen insanları artık kanundan muaf saymıyoruz" diye konuştu.

 

 

Adalet Bakanı Jeff Sessions ise, Fox News'te yaptığı açıklamada "Doğru olan şeyi yapıyoruz. O çocuklara özen gösteriyoruz. Onlar suiistimal edilmiş değiller" dedi.

 

 

Beyaz Saray, atılan adımın arkasında dursa da Cumhuriyetçiler ikiye bölünmüş durumda.

 


 

Diğer DÜNYA Haberleri